En Ondas setm. 21 Matiu Baylocq, aulhèr a l’Aubisca

A la 21au setmana de l’an de 2018 qu’èi avut ganas de’vs har escotar tornar dens un navèth montatge un reportatge sonòr cuelhut lo 28 d’aost de 2011. Qu’èm – dab Joan Francés Tisnèr qui ei l’entervistaire – suus traç de Matiu Bailòc, aulhèr a l’Aubisca, com mia lo tropèth : 250 caps d’aulhas en pròpi e 300 de guarda. La montanha, lo mairam, l’aiga, lo vent, los ausèths, los cans e las bèstias deu petit ordi, e la balada commentada perpausada per Joan Francés pr’amor lavetz que tribalha sus l’espectacle Amontanhada, que son l’encastre d’aqueste moment suspenut au quau e podetz participar los uelhs miei clucats o obèrts com un temps hòra temps, ua permanéncia planvienguda. Bona escota.

https://www.mixcloud.com/HadiuPodcastsDomenjaLekuona/en-ondas-setm-21-matiu-baylocq-aulhèr-a-laubisca/

http://www.estives-bearn.com/portfolio/carine-mathieu-baylocq/

Musica Brian Eno

 

Sonaus de Denis Fournier e Percussions Profile Le Mystère de la Pyramide

Escaduda deu Zeste per Tralhaires de JF Tisnèr

Pr’amor que ns’ei important d’espiar lo percors e de pagerar los costejaments, que mercejam calorosament per las creacions de l’espectacle :
• los editors intellectuaus de l’òbra de Feliç Arnaudin, Jacques Boisgontier, Guy Latry, Lothaire Mabru, Joël Miro, Jean-Yves Boutet, Jean-Bernard Marquette, François Lalanne e las edicions Confluences,
• Catherine Vigneron commissària de la mustra Félix Arnaudin, le guetteur mélancolique e lo Musée d’Aquitaine, Vanessa Doutreleau e Marc Casteignau au Parc Naturel des Landes de Gascogne, los archius deu Mont,
• Patric Lavaud per la preciosa entervista de Fernand Monicien e la co-production de Tralhaires dens las Nueits atipicas,
• Caroline Dufau e los Chancaires per las presas de vista acrobaticas sus chancas e la programacion au Primtemps de l’Arribèra,
• Alan Rouch per la recèpta d’Apicius « Apicii moretaria » dens La Mèu,
• Crestiana Mosquès per la votz sus Passion de la sorcièra, la tanta deu bèth hrair de Jakes, Yvon, Miquèu Berdot, Serge Guinle, Lionel Dubertrand e los Seuvetons,
• Mailis Bonnecaze e lo Conservatòri occitan, Xavier Vidal e los estudiants de l’ISDAT a Tolosa per la proposicion a l’entorn deu centre de documentacion,
• Miquèu Montanaro qui ns’acordè la soa hidança e qui nse dè la soa votz-testimònia sus la pèça Lo huec,
• Jean Marotta e Anne Latz a las Targas de Correns, Article 9 e Alinea 4,
• Romain Chéré peu tribalh dab l’Orchestre à l’Ecole de Courlay, Stéphanie Pineau-Coulon a la Communauté des Communes du bocage bressuirais, lo CFMI de Poitiers e l’UPCP Metive per la programacion.
• aus artistas-tecnicians Amic Bedel e Lila Fraisse (Piget prod.), Olivier Petit-Dangeon, Jean-Jacques Bayle.
Mercés tanben aus traductors de Tralhaires quan se passeja per Euskadi e Catalunya : Koldo Amestoy, Carles Mas, Elena de la Cruz Vergari, Gilabèrt Narioò, Joan Codina e Isabel de la Fuente.
Solide la nosta gratituda que va tanben aus finançaires publics : Drac Aquitaine, Département des Pyrénées-Atlantiques, Département des Landes, Nouvelle Aquitaine, Ville de Pau e l’ajuda materiau de la Ville de Salias.
Mercés a tots e totas las qui de pròche o de luenh an velhat sus Tralhaires.

Mercés aus finançaires sus Zeste (per ordi d’aparicion e quauques uns mantuns còps. Qu’ètz preciós e estonants e qu’èm astrucs) : Anne Lise Herbel, Joan Jaques Casteret, Michel Dufau, Pierre Camet Lassalle, Joan Jacme Habarés, Benedicte Capiaux e Gilbert Stenier, Nicolas Godin, Francoise Loudet, Colette Milhé, François Lassabe, Philippe Marsac, Alain Abadie, Sandrina Claverie, Joan Breç Brana, Brigitte Bouncer, Delfina Lafon, Bernard Traimond, Kitty de Bruin, MarieNoel Bordenave, Georges Souche, Karine Bordenave, Claude & Roger Bethlòc, Prune Bécheau, Caro Dufau, Marie Dominique Nardi, Vero Perez, Laurent Gosset, Emmanuelle Lefeuvre, Joan Miquèu Espinasse, Jean Pierre Cazade, Sèrgi Javaloyès, Philippe Espinasse, Vincent Ozanam, Sophie Depaul, Michele Tron, ValEric Mathieu, Karine Tavolaro Dalmasso, Thomas Baudoin, Romain Baudoin, Marie Hulsens, Suzanne Lurdos, Frédéric Figeac, Marie-Odile Dumeaux, Guy Latry, Joan-Pèir Miner, Jacques Denjean, Bernadette Rigal, Pierrette Bordenave, Jean-Luc Landi, Maitéja Etchecopar-Sarrabère, Gilbert et Dany Lagourgue, Jean-Louis Pedeuboy, Emilie Roemer, Monique et Didier Larradet-Doucine, Martin lassouque, Marie-Michèle Tisné, Fabienne Gessler, Bernard Cotta, Christyna Marcel, Mirelha Lepoëtre, Laurent Labadie, Henri Marliangeas, Alan Roch, Joan Francés Tisnèr, Alain Cadeillan, Martine Conte, Caroline Saint-Amans, Melanie Laupies, Benoît Larradet, Patrice Gentie, Corine Arresseguet, Odile Isern, Christine Maillard, Matiu Dufau, Jordan Tisnèr, Sonia Onckelinx, Clément Baudry, Albert Bonnecaze, Martine Teyssier, Anne Marie Hautant, Coline Hateau, Jacky Poustis e Christian Josué, Philippe Biu, Isabelle Miremont, Gérard Vaillant, Christophe Célérier, Lop Fricker, Joan Pèir e Françoise Darrigrand, Juliette Barillot, Jean Marotta, Stéphane Maffrand, Marion Manciet de Nervo, Philippe Carrouché, Michel Esquerré, Lionel Dubertrand, Joan Marc Sutto, Christine Andrien, Josette Dufau, Danièle Lalanne-Couchot, Jeanne Sanchez, Jean-Paul Dufau, Cathy Soublèsbenavente, Isabelle Bouillon, Nathalie Paroix, Joël Trianon, Valrie Hou, Joan Pèir Pouquet, Geneviève Clément, Adrien Fossaert, Vincent Hoareau, Frederic Handy, Jean Soust, Martine Pétriat, Pascal Caumont, Domenja Lekuona, Christophe Finestre, Jacques Baudoin, Marie Caubet e quauques anonims.

La version de Tralhaires donnée à Salies samedi dernier avec Alen e Cantaires deus Chancaires, la réalisation du disque-film sont deux réussites, nous en sommes très heureux (merci à la dreamteam du Nau).

Parce qu’il nous importe de considérer le parcours et d’en mesurer les côtoiements, nous remercions chaleureusement pour les diverses créations du spectacle :
• les éditeurs intellectuels de l’œuvre de Felix Arnaudin que sont Jacques Boisgontier, Guy Latry, Lothaire Mabru, Joël Miro, Jean-Yves Boutet, Jean-Bernard Marquette, François Lalanne e las éditions Confluences,
• Catherine Vigneron commissaire de l’exposition Félix Arnaudin, le guetteur mélancolique du Musée d’Aquitaine, Vanessa Doutreleau et Marc Casteignau au Parc Naturel des Landes de Gascogne, les archives départementales de Mont-de-Marsan,
• Patric Lavaud pour son précieux collectage de Fernand Monicien et la co-production de Tralhaires aux Nuit atypiquees,
• Caroline Dufau et los Chancaires pour les prises de vue acrobatiques sur échasses et la programmation au Primtemps de l’Arribèra,
• Crestiana Mosquès pour la voix sur Passion de la sorcièra, la tante du beau-frère de Jakes,
• Alan Rouch pour la recettebd’Apicius « Apicii moretaria’ dans La Mèu,
• Yvon, Miquèu Berdot, Serge Guinle, Lionel Dubertrand e los Seuvetons pour la danse,
• Mailis Bonnecaze et le COMDT, Xavier Vidal e los estudiants de l’ISDAT à Toulouse pour la proposition autour du centre de documentation,
• Miquèu Montanaro qui nous a fait confiance et donné sa voix témoignage sur la pièce Lo huec,
• Jean Marotta et Anne Latz des Joutes de Correns, Article 9 e Alinea 4,
• Romain Chéré pour le travail avec  l’Orchestre à l’Ecole de Courlay, Stéphanie Pineau-Coulon à la Communauté des Communes du bocage bressuirais, lo CFMI de Poitiers et l’UPCP Métive pour la programmation.
• aux artistes-techniciens Amic Bedel et Lila Fraisse (Piget prod.), Olivier Petit-Dangeon, Jean-Jacques Bayle.
bien entendu notre gratitude va aussi aux financeurs publics : Drac Aquitaine, Département des Pyrénées-Atlantiques, Département des Landes, Nouvelle Aquitaine, Ville de Pau e l’ajuda materiau de la Ville de Salies-de-Béarn.
Merci encore aux traducteurs de Tralhaires en voyage en Euskadi et Catalunya : Koldo Amestoy, Carles Mas, Elena de la Cruz Vergari, Gilabèrt Narioò, Joan Codina e Isabel de la Fuente.
Merci à toutes et tous qui de proche ou de loin ont veillé sur Tralhaires.

Mercis aus financeurs sur Zeste (par ordre d’apparition et dont quelques uns plusieurs fois. Vous êtes précieux et étonnants et nous très chanceux) : Anne Lise Herbel, Joan Jaques Casteret, Michel Dufau, Pierre Camet Lassalle, Joan Jacme Habarés, Benedicte Capiaux e Gilbert Stenier, Nicolas Godin, Francoise Loudet, Colette Milhé, François Lassabe, Philippe Marsac, Alain Abadie, Sandrina Claverie, Joan Breç Brana, Brigitte Bouncer, Delfina Lafon, Bernard Traimond, Kitty de Bruin, MarieNoel Bordenave, Georges Souche, Karine Bordenave, Claude & Roger Bethlòc, Prune Bécheau, Caro Dufau, Marie Dominique Nardi, Vero Perez, Laurent Gosset, Emmanuelle Lefeuvre, Joan Miquèu Espinasse, Jean Pierre Cazade, Sèrgi Javaloyès, Philippe Espinasse, Vincent Ozanam, Sophie Depaul, Michele Tron, ValEric Mathieu, Karine Tavolaro Dalmasso, Thomas Baudoin, Romain Baudoin, Marie Hulsens, Suzanne Lurdos, Frédéric Figeac, Marie-Odile Dumeaux, Guy Latry, Joan-Pèir Miner, Jacques Denjean, Bernadette Rigal, Pierrette Bordenave, Jean-Luc Landi, Maitéja Etchecopar-Sarrabère, Gilbert et Dany Lagourgue, Jean-Louis Pedeuboy, Emilie Roemer, Monique et Didier Larradet-Doucine, Martin lassouque, Marie-Michèle Tisné, Fabienne Gessler, Bernard Cotta, Christyna Marcel, Mirelha Lepoëtre, Laurent Labadie, Henri Marliangeas, Alan Roch, Joan Francés Tisnèr, Alain Cadeillan, Martine Conte, Caroline Saint-Amans, Melanie Laupies, Benoît Larradet, Patrice Gentie, Corine Arresseguet, Odile Isern, Christine Maillard, Matiu Dufau, Jordan Tisnèr, Sonia Onckelinx, Clément Baudry, Albert Bonnecaze, Martine Teyssier, Anne Marie Hautant, Coline Hateau, Jacky Poustis e Christian Josué, Philippe Biu, Isabelle Miremont, Gérard Vaillant, Christophe Célérier, Lop Fricker, Joan Pèir e Françoise Darrigrand, Juliette Barillot, Jean Marotta, Stéphane Maffrand, Marion Manciet de Nervo, Philippe Carrouché, Michel Esquerré, Lionel Dubertrand, Joan Marc Sutto, Christine Andrien, Josette Dufau, Danièle Lalanne-Couchot, Jeanne Sanchez, Jean-Paul Dufau, Cathy Soublèsbenavente, Isabelle Bouillon, Nathalie Paroix, Joël Trianon, Valrie Hou, Joan Pèir Pouquet, Geneviève Clément, Adrien Fossaert, Vincent Hoareau, Frederic Handy, Jean Soust, Martine Pétriat, Pascal Caumont, Domenja Lekuona, Christophe Finestre, Jacques Baudoin,  Marie Caubet et quelques anonymes.

 

Los 100aus participants a Zeste per Tralhaires de JF Tisnèr

En comptar los chècs non tirats enqüèra qu’ètz un bon centenat a participar au Zeste per Tralhaires de Joan Francés Tisnèr. Los centaus que son un parelh. Qu’èm hòrt urós. Lo vòste sostien preciós qu’ei de compte har ! Que n’èm au 80 % deu finançament (drin mei de 1000 euros a trobar) e que demoran 10 dias per boclar. Haseder qu’ei. Mila mercés per la vòsta hidança e las vòstas contribucions. Au plaser de vs’encontrar lo dissabte 13/01/2018 a 20:30 a la Sala Jean Monnet de Salias.

180105_zeste

Campanha vitaminada d’ivèrn Zèste per Tralhaires de J. F. Tisnèr

Passat lo 1èr grad – grans mercés a tot@s – nous sommes sur la première marche ! 3362 euros.
Zèste vitaminat deu dissabte per Tralhaires http://z9p.mj.am/nl2/z9p/1qozx.html…
https://www.zeste.coop/…/d…/detail/tralhaires-de-j-f-tisner+
Desbrombetz pas lo 20/12/2017 au Théâtre des 4 saisons a Gradinhan UMANITAT ı VOIX POPULER http://www.lamanufactureverbale.org

https://www.zeste.coop/fr/decouvrez-les-projets/detail/tralhaires-de-j-f-tisner
campanha zèste 16/12/2017

 

Campanha per Tralhaires de Joan Francés Tisnèr